Ajakiri Jooksja. 2014.
Autor: Regina Herodes

Kui juba tuntud osteopaat, kiropraktik ja trigeenika looja dr Allan Austin Oolo kutsub kaasmaalasi üles sprinti jooksma, siis tasub teemasse süveneda ning tutvuda tema argumentidega. Eriti põnevaks teeb soovituse see, et Oolo on muuhulgas maailmatasemel põlvede ja õlgade spetsialist.

Suurte isiksustega käib läbi ajaloo kaasas sarnane muster: kus ere valgus, seal ka varje. Kus sünnib mõni uus õpetus, seal on ka tasakaaluks olemas skeptikud. Kus sära, seal ka kadedust. Kas tõesti on Eestimaal sõna otseses mõttes kuldsete kätega mees, kes suudab inimestele manuaalteraapia ja erinevate aparaatide abil sisukatabi pakkuda või on tegemist taaskord vaid hiilgava sõnasepaga? Dr Oolo kasuks räägib tema pikk staaž, sest pelgalt jutuga saab püsida tähelepanukeskmes vaid aasta-paar. Oolo on aga töötanud valitud alal juba 35 aastat ja ravinud mitmeid maailmakuulsaid staare nagu John Cusack, David Bowie, sir Ian McKellen, Robbie Williams, Kiefer Sutherland ja paljusid tuntud sportlasi. Patsiendi valu või selle puudumine on väga objektiivne kriteerium ravi efektiivsusest. Kui mitmed teised spetsialistid soovitaksid inimesele kirurgi poole pöörduda, ei anna Oolo alla ja püüab organism tasakaalu taastada, et jõuda valude tõeliste põhjusteni. Valu on tema sõnul seotud närvisüsteemi ja ajuga ning kui sel baastasandil signaale ümber programmeerida, saab lahendada nn algpõhjused. Näiteks nn külmunud õla lahenduse nimel, mida on seni peetud ravimatuks, lennatakse Oolo juurde üle kogu maailma.

Allan Austin Oolo on täielikult Eesti geenidega mees, kes on lihtsalt Kanadas sündinud. Ta tuli 1992. aastal Eestisse, on kiropraktika ametlik maaletooja ja Eesti Kiropraktika Liidu looja ning ühtlasi selle president. Ta on abielus eestlanna Vivikaga ning nende peres kasvavad kaks last. Oolo leiutatud erilise ravivormi trigeenika spetsialiste on maailmas 3000 ringis ja seda meetodit viljeletakse praegu rohkem kui 40 riigis. Trigeenika on tuntud tõhusa valuravi meetodina, kuid mehe enese sõnul on sel suur potentsiaal ka sportlastele, et oma alal paremaid tulemusi saavutada. Näiteks saab Oolo kinnitusel trigeenika abil sõna otseses mõttes lihaseid ümber programmeerida ja seeläbi suurendada oluliselt sooritusvõimet.

Igavese nooruse eliksiir? Mida jooksmine teie jaoks tähendab?

Jooksmine ja sprint on suurepärased treeningud inimkehale: oleme jooksnud juba aegade algusest peale. Ka looduses sööstavad loomad kas siis rõõmu pärast, saaki jahtides või põgenedes. Kas oled näinud pantrit, kes alati vaid sörgib? Kiirus ja maksimaalne pingutus on looduses loomulikud. Nii ka meile. Paljud inimesed ütlevad: ma käin jooksmas, kuid sisuliselt nad sörgivad madalal pulsil. Kasutan sõna „jooksmine” nii, et ma tõepoolest pean silmas kiiresti jooksmist: see on minu jaoks aste nõrgem kui sprint, kuid palju kiirem kui sörkimine. Sprint on minu arvates kõige loomulikum liikumisvorm inimkehale. Kui me oma keha piisavalt ning teadlikult liigutaks, õigesti toituks ja elaks, võiksime vabalt 90-aastaselt edukalt sprinti joosta. Paljudele saavad komistukiviks põlvemured, mille juured on vales toitumises. Sprinti ei soovita ma ka juhul, kui on probleeme südameveresoonkonnaga. Jooksmise, eelkõige sprindi, organismi noorendavale mõjule on liiga vähe tähelepanu pööratud. Jooksmine ja sprint on nagu igavese nooruse eliksiirid. Kui teemat lihtsustada, siis, mis soodustavad inimkehas kasvuhormoonide produktsiooni, mõjutavad ka geene, mis hoiavad meid noorena. Sprindi noorendav fenomen on seotud „võitle või põgene” mehhanismiga ja keemiliste ühendite ning hormoonide produktsiooniga, mille selle mehhanismi käivitumine kaasa toob. Ka trepist üles ja alla jooksmine on tegelikult väga tervislik. Oletame, et inimene elab kümnendal korrusel ja kui ta iga päev tööle minnes ja tagasi tulles treppidel tõesti jookseks, olekski ta suurepärases vormis: mitte midagi muud polekski tal vaja juurde teha.

Eesmärk: sprint 90-aastaselt. Kui palju olete ise oma elus jooksmisega tegelenud?

Jooksmine on olnud läbi aegade minu jaoks väga tähtis märksõna: võin julgelt väita, et olen jooksnud läbi elu ja tegelen sellega ka praegusel eluperioodil regulaarselt. Mul on kavas ka 90-aastaselt veel sprinti joosta. Püüan alati, isegi lühikese distantsi puhul, sundida end tõesti jooksma nii kiirelt kui suudan. Jooksmisharrastus algas mul päris naljakalt seoses kooliteega. Iga päev, kui kooli läksin oli, tunne, et jään hiljaks. Nii jooksingi igal hommikul ühe miili, kott seljas ja see andis mulle edasiseks hea vundamendi. Sain esmalt klassi- ja koolisisestel võistlustel kõrgeid tulemusi. Jõudsin väga lähedale juba Kanada koondise tasemele. Näiteks jooksin 800 m alla kahe minuti. Mul on looduse poolest kingitud head eeldused keskmaajooksuks: jalgade kuju ja lihaste ehitus. Jooksmine on mulle siiani väga oluline ning tegelen sellega regulaarselt. Kasutan jooksmist ka uue ajatsooniga harjumiseks. Tunnistan, et mulle on ajavahest taastumine pikkade lendude puhul alati raske olnud. Jooksmine aga kiirendab seda protsessi.

Olete tegelenud ka kõrgel tasemel nii karate, ju-jutsu kui ka taekwondoga, mängid tennist, ja olete Kanada üks esimesi aeroobika instruktoreid. Palun rääkige sellest lähemalt.

Jah, mul on tõepoolest must vöö ju-jutsus ja karates ning punane taekwondo’s. Omandasin need õpetused iseloomu kasvatamiseks, et mõista idamaiste võitluskunstide filosoofiat ja saada suurepärane kehakool. Et kasvada meheks, kes vajaduse korral suudaks oma naist ja lapsi kaitsta. Tenniseharrastus on mind samuti läbi elutee saatnud. Nii käime tänaseni mu sõbra Toivo Rande juures tennist mängimas. 1970. aastatel sain Kanadas üheks esimestest aeroobikatreeneritest.

Teie arstikarjääri vahepeal oli huvitav episood, mil töötasite muusikuna. Kuhu see teid viis ja mida andis?

Põnev on see, et kui võtad aja maha ning julged rutiinist välja tulla, võib see anda suuri võite. Sel perioodil tuli ka taipamine luua omaenda meetod: trigeenika. Meil oli oma bänd, mina olin valdavalt laulja ja laulusõnade kirjutaja. Elasin tol ajal mere ääres, kus oli imeline vaade mägedele. Olime ka tänavamuusikud Santa Monicas, tuuritasime palju Lõuna-Kalifornias. Oma armastust muusika vastu pole ma saanud kunagi lõpuni väljendada, sest olen valdava osa oma elust pühendanud tööle. Põnev oli Robbie Williamsi kontserdi lavatagust näha. See on üks puutepunkt, kus kohtusid minu oskused ja muusika.

Aju- ja närvisüsteemi hacker. Kuidas võiksid jooksjad trigeenika enda jaoks tööle panna?

Trigeenika kohta võib lühendatult öelda: funktsionaalne musklite neuroloogia: st neuroloogiline musklite ümberprogrammeerimise süsteem. Ma häkin ajusse ja närvisüsteemi, kasutades käsi ja spetsiifilisi instrumente. Neuroplastika on aju võime kohe kohaneda muutusega. See ongi kogu trigeenika tuum. Trigeenika on kombinatsioon kolmest meetodist, mida rakendatakse samal ajal närvisüsteemile ja seega on mõjuefekt palju suurem. Mitte nagu 1+1+1, vaid tõhusus on justkui 1×100. Nii mõjutatakse lihaseid kolmel erineval moel.

Trigeenika koosneb:

1) Vastumõjuga harjutuste sooritamisest: sportlane teeb arsti juhendamisel mõnda liigutust ja spetsialist teostab vastuliigutust. Nii saab programmeerida aju ja närvisüsteemi. See on justkui sisend – sisemine mõjutamine.

2) PDM-musklite manipulatsioonist. Samal ajal stimuleeritakse samasid närvisensoreid väliselt. Selleks kasutatakse spetsiaalset tehnikat.

3) Kontsentratsiooniga meditatiivsetest hingamise tehnikatest.

Olen trigeenikasse liitnud kokku oma teadmised kiropraktikast, osteopaatiast, akupunktuurist, hiina meditsiinist, omaenda kogemused: erinevate parimate õpetuste, valuravi meetodite ning keha häälestamise viiside pärlid. Kõik valud on kaotatud tasakaalu tulemus. Nii on inimesed ignoreerinud ohumärke. Oletame, et su autol põleb punane ohutuli, näidates, et õli on otsas. Oma keha valude ignoreerimine on sama, nagu paneksid vilkuvale õlitulele lihtsalt kleepsu peale. Vahel jõuavad inimesed minu juurde alles siis, kui on juba liiga hilja – mitte liiga hilja, et neid aidata, kuid ma ei saa aidata neid nii palju, kui oleksin saanud, kui nad oleksid tulnud varem.

Ütlete, et pole peavalusid, mida ei saa ravida. Mida see tähendab?

Ma ütlen, et maailmas võib olla vähem kuni 10% peavalusid, mida ei saa trigeenika ja minu meetoditega ravida. Kui sul on rasked patoloogiad, näiteks ajus kasvaja, siis siin trigeenika ei aita. Sellist tüüpi peavaludega ma ei tegele, kuid 90% peavaludest, mis on seotud närvide, lihaste või lülisambaga, on väga efektiivselt ravitavad.

Kuula oma soove!

Igal inimesel on erinev biokeemiline ehitus. Mõnes mõttes oleme me väga sarnased ja samas teisest küljest täiesti erinevad. Soovitan jälgida menüü valiku puhul oma sisetunnet – kuula oma soove, mida sa tõesti soovid süüa. Kui oled endaga kontaktis ja kuulad ennast ning pakud kehale seda, mida ta küsib, oledki terve ja tugev. Erinevad inimesed peavadki erinevaid toite sööma, kuid teine teema on sel juhul, kui inimesel on valge suhkru sõltuvus või mõni toitumishäire. Sel juhul ei pruugi keha õigeid signaale ja soove edastada.

Kui keegi soovib toitumise kohta põhjalikumalt uurida, soovitan lugeda kolme raamatut:

 • Retsept haigustevabaks eluks – Aajonus Vonderplanitz
 • Ürgne mustand – Mark Sisson
 • Toitumine ja füüsiline degeneratsioon – Dr Weston Price
 • Vaimse tervise, edu ja õnne nimel soovitan lugeda raamatuid, mille mu isa andis, fantastilised klassikud.

 • Positiivse mõtlemise jõud – Dr Normal Vincent Peale
 • Psühhoküberneetika Dr – Maxwell Maltz
 • Miks te ei soovita sportlastele staatilist venitamist?

  Termin „venitamine” on iseenesest väga eksitav, sest lihast pole võimalik venitada ilma seda lõhkumata. Inimene saab vaid lihast funktsionaalselt pikendada. Sellest, et staatiline venitamine pole soovitav, kirjutati teadusringkondades juba 10 aastat tagasi. Sportlased võivad staatiliselt venitada, kui soovivad oma sooritusvõimet 15 – 20% vähendada. Ega ma ei saa kätt ette panna. Dünaamiline venitamine on aga hea. Kas keegi on kunagi näinud hobuseid venitamas, enne kui nad jooksma lähevad?

  Mis on aga trigeenikas lihase funktsionaalse pikendamise sihiks?

  Selle sihiks on sportlase organism häälestada nii, et ta saaks maksimaalselt hea tulemuse, tuunida lihased parimasse tasakaalu, pikendada neid, mida vaja: see on veidi nagu pilli häälestamine.

  Trigeenikas on kasutusel kaks võtet: trigeenika funktsionaalne pikendamine ja trigeenika funktsionaalne tugevdamine. Iga spordiala on spetsiifiline ja sõltuvalt alast peavad mõned lihased olema pikemad, teised lühemad. Kui nii enne võistlust sportlase keha trigeenikaga häälestada, on ta võimeline palju paremaks soorituseks.

  Olete öelnud, et baleriinid on tõeliselt nutikad, et kannavad trennis villaseid retuuse. Miks on lihaste soojas hoidmine oluline?

  Kui inimene soovib saada paremaid sportlikke tulemusi ja tõsta oma sooritusvõimet, on tark lisada riietusse üks soe kiht juurde ja mitte ainult soojenduseks – jättagi see selga. Ka selle teema kohta on juba pikki aastaid saadaval palju teadusuuringuid, mis kinnitavad, kui palju soojus mõjutab lihaste võimekust.

  Nõuanne

  Dr Oolo trennisoovitused ja nipid tippjooksjatele

  Hoia lihased soojas ekstrariietega, lisa üks kiht veel.
  Ära venita (staatiliselt).
  Tee kardiovaskulaarne soojendus, st tähendab dünaamiline pikendamine.
  Tee 5-minutiline soojendus. See pole sörk, vaid jooks ja hüpete tegemine.
  Jookse 20 minutit aeroobses režiimis nii kiirelt, kui vähegi suudad.
  Tee seejärel 5-minutiline puhkus.
  Igas treeningus jookse vähemalt 5×100 m sprinti.


  Dr Oolo toitumise saladused ja nipid jooksjatele

  – ära söö teravilju: leiba, riisi, pastat.
  – ära söö rafineeritud suhkrut (naturaalne suhkur ja puuviljasuhkur on lubatud).
  – söö kõike võimalikult värskelt: juurvilju, aedvilju, puuvilju, mune ja
  liha (kõik toit peab olema orgaaniline, kui sööd toorelt!).


  Dr Oolo hommikusöögisoovitus

  Söö hommikul:
  – tooreid mune
  – toorest liha
  – avokaadosid (kuna rasvad on väga olulised)
  – pähkleid (mis on orgaanilised ja pole töödeldud).
  – ära joo kohvi!


  2022 © Copyright - Trigenics Valuravi & Kiropraktika Kliinik | Wordpress hooldus