Ajakiri Tervis. Allan Oolo. Evelin Kivilo Paas


Kaelale toetub pea. Peas on aga kallis organ aju, mis kontrollib kõike sinu kehas. Keskmiselt kaalub inimese pea viis kilo – seda on kaela jaoks üsna palju kanda, arvestades tema võrdlemisi väikesi luid. Igaüks, kes töötab arvutiga ebaloomulikus, küüru soodustavas asendis, võib varem või hiljem kokku puutuda kaelavaevustega. Kui valu kordub või ei möödu mõne päevaga ning lisaks on probleeme ka ülaseljas, õlas või kätes, on tähtis otsida abi arstilt, osteopaadilt või kiropraktikult.


  Kaelavaevuste peamised põhjused on järgmised:

1.Lihaste tasakaalutus.
Pikad tunnid arvuti ees soodustavad kaelalihaste düsbalanssi, kuna ühed lihased on pidevas pinges ja teised lõdvestunud. See piirab kaela ja pea liikumist, võib ärritada seljaajunärve ja põhjustada nende pitsumist. Kokkusurutud närvid saadavad aga omakorda valusignaale pähe, ülaselga või isegi käsivarde, põhjustades neis piirkondades valu. 90% kõigist peavaludest peetaksegi just pingepeavaludeks. Käte tuimus, eriti magamise ajal, on teine tavaline kaebus, mida kaelanärvide kokkupitsumine põhjustab. Lisaks võib esineda pearinglust, nägemise hägustumist, väsimust, kohinat kõrvus, hingamis- või neelamisraskusi.
2. Lihaspinge – tekib pikkadel autosõitudel või istudes, voodis lugedes või isegi hammaste krigistamisel magamise ajal.
3. Ülekoormatud liigesed – lihaste düsbalanss soodustab valesid liigutusi ning piirab kaelalülide liikumist, see aga toob kaasa liigeste kiirema kulumise.
4. Kokkusurutud närvid – seljaajust lähtub 31 paari seljaajunärve. Kui need on halva kehahoiaku tõttu kokku pitsitatud, tekib valu.
5. Vigastused –üks tüüpilisemaid kaelavigastuste põhjusi on autokokkupõrked, kui äkilise liikumise tagajärjel saavad kahjustada lülivahekettad.Kaela võib vigastada ka näiteks sportides, last tõstes ning äkilisel peapööramisel. Mõningad vigastused võimenduvad alles mõne päeva või nädala pärast, kui keha kaotab adrenaliini, mis vaigistab valu. Paraku ei pruugi valu taandumine tähendada alati probleemi lahenemist. Kaelavaevuste korral võib olla ka nii, et keha on asunud kaelalülide asendit kompenseerima, nii et see võtab närvidelt pinge. Keha aga ei suuda lõpmatult kompenseerimisega tegeleda ning sümptomid võivad vigastatud piirkonnas taastuda või ilmneda mujal.
6. Haigused – näiteks meningiit,reumatoidartriit, isegi eri vähitüübid võivad tekitada kaelavalu.


 Mis leevendab ja ravib?

Apteekides on saadaval palju leevendust pakkuvaid tooteid: kuuma- ja külmaplaastrid, valuvaigistavad
plaastrid, anesteesiakreemid jne, mis toovad ajutist leevendust, kuid ei lahenda probleemi. Efektiivset ja püsivat abi suudavad hädalisele anda aga osteopaadid ja kiropraktikud, kes oskavad hinnata lihaste tasakaalu ja luude asendit ning vajadusel teha teraapilisi manipulatsioone ja tasakaalustada lihaseid. Lülisamba normaalse kumeruse taastamiseks võib taastusravi kesta isegi kuni kolm aastat. Selleks kasutatakse mitmesuguseid ravimeetodeid.
1. Lülisamba dekompressioon – valutu ja efektiivne moodus kahjustatud lülivaheketaste taastusraviks, lülisamba liikuvuse taastamiseks. Aitab vabastada lülisamba, kaelalihased ja seljaaju närvid pingest. Paljud kaela- ja alaseljahädalised on pääsenud selle abil operatsioonist.
2. Trigeenika – interaktiivne ravimeetod, kus patsient töötab kaasa nii mõtte, hingamise kui ka kehaga. Trigeenika harjutused hõlmavad nõrkade lihaste tugevdamist ning lühenenud lihaste venitamist. Seda kasutatakse lihaste tasakaalustamiseks ja n-ö aju ümberõppeks, et lihastele õigeid käske anda. See aitab vähendada vigastuste riski.
3. Kombineeritud lähenemine – kiirema tulemuse saavutamiseks kombineeritakse sageli eri meetodeid: osteopaatia, kiropraktika, lülivaheketaste stimuleerimine, trigeenika, laserteraapia, ultraheli, dekompressioon ja füsioteraapiaharjutused


 Kuidas vältida kaelavalu?

✔ Istudes jälgi alati, et su alaselg oleks toetatud, jalad kindlalt põrandal, õlad lõdvestunud.
✔ Väldi pikka istumist: tõuse aeg-ajalt ja vaheta regulaarselt asendit. Tee lühikesi pause ning venita kaelalihaseid.
✔ Säti arvutiekraani kõrgus õigeks, ära vaata alla.
✔ Ära hoia rääkides telefoni pea ja õla vahel, kasuta pigem valjuhääldit või hands freed.
✔ Magamiseks vali padi, mis hoiab kaela kumeruse õigena. Selili võib magada ka ilma padjata. Väldi kõhuli magamist, kuna kael on siis pöördes.

Kaelaharjutused


crunchLõuacrunch

Ettevajunud pea korrigeerimiseks ja normaalse kaelaasendi taastamiseks.
1. Pea kergelt kuklas, hoia mõlemat rusikat lõua all.
2. Suru rusikaid vastu lõuga, samal ajal avaldades lõuaga samaväärset vastupanujõudu rusikatele, jälgi, et lõug ja pea ei liigu. Hoia survet 6 sekundit. Pingutust tunned kaela eesmistes lihastes.
3.Pärast iga kordust venita õrnalt ning kalluta pea uueks soorituseks pisut kaugemale taha.

Tee 3–5 kordust


kael2 kael3

Kaela supertugevdaja

Kõikide kaelalihaste tugevdamiseks.

1. Lama selili, tõsta pea umbes 10 cm kõrgusele ja hoia nii mõned sekundid. See on harjutuse lähteasend.
2. Pööra oma pead paremale, püüdes puudutada lõuaotsaga paremat õlga, seejärel tee sama
3. vasakule poole. Too kael tagasi lähteasendisse.
4. Nüüd kalluta pead kordamööda paremale ja vasakule, nagu tahaksid kõrvaga õlga puudutada.
5. Lähteasendisse jõudes too pead ettepoole,üritades puudutada lõuaga rinda.
6. Lõpuks tee kaks pearingi – vasakult paremale ja paremalt vasakule. Seejärel aseta pea puhkuseks maha. Korda seeriat!

Enamik inimesi ei suuda esialgu läbi teha ühtegi seeriat, ilma et nad pead vahepeal maha ei paneks. Su kael on supertugev, kui suudad teha järjest 10 seeriat ilma pead maha toetamata.


kael4Kaelasõlmede nullija

Aitab vähendada pingest ja stressist tingitud “sõlmekesi” kaela- ja turjapiirkonnas.

Kalluta pea ettepoole, aseta üks käsi pealaele ning pööra pead ühele poole, kuni tunned venitust kaela külgmistes lihastes.
Teise käega leia kaela ja turja juurest üles punktid, mis on kõige hellemad ja pinges ning vajuta neid sõrmedega, hoides 6 sekundit.

Vajadusel kalluta pead veel allapoole ning liigu sõrmedega järgmiste pingekollete juurde.

Tee seda lõõgastavat harjutust 3–5 korda.

 

2022 © Copyright - Trigenics Valuravi & Kiropraktika Kliinik | Wordpress hooldus