Mis on kiropraktika?
„Kiropraktika tegeleb esmajoones selgroo ja närvisüsteemiga, kuigi tegelikult kuulub selle valdkonda kogu keha – ka jäesemetega seotud probleemid.
Kiropraktikud ei ütle, et haigusi põhjustavad närvisüsteemi talitlust tõkestavad tegurid. Ütleme hoopis, et kudede võime tervist nõrgendavaist tegureist jagu saada on nõrgem, kui miski takistab organismis funktsioneeriva ühtse kanali tööd.
Aju kontrollib kogu inimorganismi tegevust. Ainus, mida ma saan garanteerida on see, et aju on võimeline olema ühenduses ülejäänud organismiga parimal tasandil, mis võimalik.
Ravi aluseks on eriline, kõrget tundlikkust nõudev protseduur – manipulatiivteraapia. Sinna hulka kuulub selgroolülide ettevaatlik nihutamine nii, et närvid hakkavad jälle normaalselt funktsioneerima.
Mõnikord on efekt kohene, samas võib vaja minna pikaajalist ravi, selgitab eesti päritoluga dr. Oolo.
Kiropraktik veenab: raviprotsess pole põrmugi valus. Arst kasutavat vaid käsi. Põhja- Ameerikas on laialt levinud ka mõningad erilised instrumendid. Suurem osa ravist on siiski manuaalne.
Põhja- Ameerikas väga levinud
Kiropraktika on Põhja- Ameerikas tähtsuselt teine ravimeetod: 70-80 % elanikonnast kasutab kiropraktiku abi. Dr. Oolo kõneleb, et on kokku puutunud patisentidega, kellele soovitatud kirurgiline ravi on tervislikku seisnudit halvendanud.
„Ainult kiropraktika suudab tulemuslikult ravida närvisignaalide edasikandumisega seotud vaegusi, mis on tingitud selgroolülide ebaõigest asendist.”
Haiguste ennetamine on võti
„Isegi lapsi tuuakse läbivaatusele. Olulisim on ju haigusi ennetav kontroll. Kui tahad vältida haigestumist tulevikus, tuleb lapsega tegelda juba imikueas; mitte oodata, kuni haiguste sümptomid tulevad ilmsiks 20-30 aasta vanuses.”
Dr. Oolo tõdeb: tavaliselt makstakse arstile siis, kui ta haige terveks ravib.Tegelikult peaks olema vastupidi.
Doktor tugineb näitele vanast Hiinast: „ Hiinas oli vanal ajal selline süsteem: arst vastutas ühe ringkonna inimeste tervise eest. Talle maksti tohutuid summasid, kui inimesed olid terved.- Mida rohkem terveid, seda suurem tasu.
Iga haigestunu arvelt kotas arst palgas.
Kui vana on kiropraktika meetod?
Dr. Oolo sõnul kandub manipulatiivteraapia 5000 aasta taha. Tolleaegseist hiina käsikirjadest võib leida kõikvõimalikke sellealaseid jooniseid.
Ka Indias tunti seda menetlust juba tuhandeid aastaid tagasi.
Moodsa meditsiini isa Hippokrates kiitis seda teraapiavormi väga.
Kas kiropraktikuks õppimine erineb tavliselt arstiharidusest?
Dr. Oolo kinnitab, et Põhja- Ameerikas tuleb kiropraktikuil sama palju õppida kui teistel arstidel.
Kõigepealt ülikoolis kolm aastat täppis- ja loodusteadusi. Siis võib kirjutada kiropraktika kolledžisse astumiseks avalduse. Tavaliselt valmistutakse koletžisse astumiskes veel aasta.
Kolledžis tuleb õppida neli aastat. Kitsale erialale spetsialiseerutakse kolmandal õppeaastal.
Kiropraktika- arsti õppeainete hulka kuulub manipulatiivteraapia, röntgendiagnostika, siseelundite talitlus, farmakoloogia jm.
Mis probleemid vaevavad muusikuid?
Kuulsusi raviv tohter nendib: „Muusikute ravimine nõuab erilist stiili: nende temperament erineb tavainimese omast täielikult. Pead seda temperamenti mõistma, nende muusikute slängi tundma; seda kõnelema.
Mina oskan seda ja see aitab mul luua inimlikuma suhte kui pelgalt doktori- patsiendi vahelise.
Kitarristidel tekivad kaela- ja õlavaevused.
Kui ravisin Paul Stanleyt ansamblist Kiss, siis pani mind imestama, et ta kael oli omadega täitsa läbi. Seepeale kutsus ta mind kontserdile; vaatasin tema esinemist lava tagant. Stanley keerutas mikrofoni vähemalt kümme korda ümber kaela ning keksis kogu aeg nagu 18-astane. Siis sain aru, mis probleemid muusikuil tekivad.”
Sportlastega on hoopis isemoodi lugu,
väidab Allan Oolo, kel oma sõnutsi on mõne sportlase ja muusikuga väga tugev sõprussuhe.
Sportlastest on doktor ravinud kuulsaid hokimehi (Shane Corson, Dary Smith), jalgpallureid, tennisestaare.
Ta tasakaalustavat manukulatuuri; võimaldavat mõlema kehapoole harmoonilist koostööd. „Tegelen palju lihastega; testin neid.”
Kuidas suhtuvad kiropraktikasse Eesti arstid?
Nagu tohter kinnitab, on Eestis arstide huvi tohutult suur, kuna siin pole kiropraktikaga iialgi tegeldud. „Olen kuulnud primitiivseist manualteraapia vormest Eestis. Arvan, et taolise ravimenetluse kasutamisel on vajalik pofessionaalne kool; primitiivsel tasemel ravi võib teha väga haiget.”
Loomulikult on kõiksugused uued, senitundmatud ravimeetodid teretulnud, kuid nende valik ja usk neisse jäägu ikka inimese enda otsustada. Tulemused ja inimeste usaldus sõltuvad nii ravi tõhususest kui arsti professionaalsusest.